Smagstest af Kimchi af fødevareekspert Michael René og Politiken
Smagstest og smagsevaluering af Kimchi er foretaget af Michael René, der tester disse sammen med meddommer Christine Bille Nielsen, der er mangeårig kok og kogebogsforfatter. Artiklen er forfattet af journalist Line Felholt fra Politiken.
Praktisk er der testet 6 forskellige typer. Der er analyseret og bedømt på sensoriske kategorier såsom: aroma, smag, konsistens, mundfornemmelse, flavour og eftersmag og efterflavour. Alle varianter er testet som blindsmagninger, hvor der er serveret produkter på en række tallerkener til dommerne. Tallerkenerne er nummeret, så dommerne ikke ved hvilken type af produkt, der bliver serveret. Det er journalisten, der tilrettelægger udvælgelse af disse produkter til denne test samt nummerering og servering.
Annonce

Contents
Smagstest og smagsevaluering af Kimchi – “Duften af Kimchi er enormt delikat“

Der er testet Kimchi fra hhv.: Biona, Aarstiderne og Det Grønne Værksted, Zelected, Green Choice, Jongga og Wang Korea Chou Chinois.
Hvad er Kimchi?
Kimchi er Koreas nationalret og består af fermenterede (gærede) grøntsager, der giver det en frisk, syrlig og krydsret smagsoplevelse. Der kan også være tilsat rejer og andre mindre dyr fra havet i en Kimchi. Grøntsagerne kan variere, og det gør grøntsagerne også i vores test og er ofte sammensat af kinakål, gulerødder, hvidløg, radise og frisk rød chilipeber. Kimchi er stærkt, men kan også forefindes i mere søde udgaver.
Testvinderen af Kimchi er fra Danmark og dansk produceret
Kimchi også kaldt sojabønneost er af kinesisk oprindelse og er fremstillet af sojabønner. Fremstillingen ligner fremstillingen af ost, idet sojamælken koaguleres, og massen presses til blokke. Kimchi bør i sig selv ikke smage af så meget, det er mere sovsen eller marinaden, som anvendes i produktet, der skal give smagen – altså bare inden, der forventes det helt store smagsbillede – for det er ikke meningen. Vi tester hvilken, der er den bedste af dem alle og mon ikke, der dukker sensoriske parametre op, der kan fremme vores sanser.

Vinderen i testen af Kimchi er: Det grønne værksted, der er købt hos Aarstiderne. Denne Kimchi knaser dejligt og der er store stykker kål og gulerødder tilsat. Smagen har en mild syre, men med kant af chili, som ikke tager al opmærksomheden smagsmæssigt. Den er dejligt krydret med en tydelig smag af umami. Virkeligt et lækkert produkt. Produktet får 6 tjektegn ud af 6 mulige.

På en andenplads i testen, der lander: Jongga Kimchi, der er købt hos den kinesiske købmand. Denne Kimchi er tilsat store kålstykker blandet med mindre og mere trevlede stykker med kål. Chilien smager mest af tomatsalsa og røget paprika. Den er ikke så stærk, men den har en skarp syre. En anelse kedelig i smagen. Produktet får 4 ud af 6 tjektegn.
Læs hele testen og se alle resultaterne i avisen Politiken lørdag d. 1. mar. 2025 og 4. mar. 2025 online: klik og se testen her på Politiken.dk (artikel kræver abonnement) >>
Video: Test af stempelkander, hvilken er bedst?
Vi tester stempelkander, hvilken stempelkande holder bedst på temperaturen? Kig med herunder:
Se hele testen og temperaturkurverne her >>
Video: Denne kemi giver tårer i øjnene
Hvilken kemi giver tårer i øjnene? Og hvorfor giver løg rent kemisk eksempelvis tårer i øjnene? Få svaret her…
Sensorisk baggrund
Michael René har arbejdet med sensorik siden 1998, hvor han fik sit første kursus i sensoriske analyser på Novo Nordisk og afdelingen for “Baking development” i Bagsværd. Dertil har Michael René arbejdet med sensorik gennem hele sin universitetstid gennem de mange fag på universitet, men også i sit arbejde som professionel smagsdommer hos det lokale sensoriske laboratorium på KVL ~ Den Kongelige Veterinære Landbohøjskole (i dag benævnt som Københavns Universitet). Sidst men ikke mindst har han undervist i sensorik siden 2007 og frem til år 2022, og har skrevet 2 bøger om sensorik i 4 udgaver. Klik her og se omtale af bøgerne om sensorik >>
FAQ: Hvilken Kimchi er den bedste?
Der er stor forskel på Kimchi i denne smagstest år 2025. Vinder-Kimchien knaser dejligt og der er store stykker kål og gulerødder tilsat. Smagen har en mild syre, men med kant af chili, som ikke tager al opmærksomheden smagsmæssigt. Den er dejligt krydret med en tydelig smag af umami. Virkeligt et lækkert produkt.
Kimchi er Koreas nationalret og består af fermenterede (gærede) grøntsager, der giver det en frisk, syrlig og krydsret smagsoplevelse. Der kan også være tilsat rejer og andre mindre dyr fra havet i en Kimchi. Grøntsagerne kan variere, og det gør grøntsagerne også i vores test. Kimchi er ofte sammensat af kinakål, gulerødder, hvidløg, radiser og frisk rød chilipeber. Det er stærkt, men kan også forefindes i mere søde udgaver.